Richard Clement Attlee

Urodzony 3 stycznia 1883 roku w Londynie, zmarł 8 października1967, był politykiem brytyjskim, a w latach 1945-1951premierem Wielkiej Brytanii. W młodości Attlee studiował na Uniwersytecie Oxfordzkim, następnie pracował jako adwokat i wykładowca uniwersytecki. Podczas I wojny światowej uczestniczył w walce na froncie, awansując do stopnia majora. W 1922 roku został wybrany po raz pierwszy do parlamentu (Izby Gmin) z ramienia Partii Pracy, pracował w nim nieprzerwanie do 1955 roku. W latach 1935-1955 był przywódca wspomnianej partii.

 

Attlee był zagorzałym przeciwnikiem faszyzmu i nazizmu, z tego też powodu popierał walczących przeciwko generałowi Franko w Hiszpanii (1936) brytyjskich ochotników. W 1940 roku Attlee Clement wszedł do rządu Winstona Churchilla, jako lord, strażnik tajnej pieczęci. Następnie został wicepremierem ministrem do spraw dominiów, a ostatecznie po zakończeniu wojny premierem. Jeszcze w 1945 uczestniczył w konferencji w San Francisco, a następnie w dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku razem z Churchillem na konferencji Wielkiej Trójki w Poczdamie. W 1951 roku, kiedy Partia Pracy przegrała wybory, a zwyciężyła Partia Konserwatywna Attlee przeszedł do opozycji.

 

W swoich poglądach Attlee Clement był zwolennikiem nacjonalizacji przemysłu i Banku w Anglii. Proklamował niepodległość Indii, Pakistanu, Sri Lanki i Birmy . Współtworzył NATO. W 1955 roku wycofał się z życia publicznego, a za zasługi państwo nagrodziło go tytułem lordowskim. Attlee jest autorem „As It Happened” (1954) i współautorem „Twilight of Empire”, jest też autorem powiedzenia:

Demokracja jest to sprawowanie rządów poprzez dyskusje, które efektywne jest tylko wtedy, kiedy dyskusje udaje się uciszyć.

Winston Churchill w ten sposób wyraził się o Clemencie Attlee:

A modest little man with a lot to be modest about (skromny człowieczek, z wieloma rzeczami, co do których musi zachować skromność).
Autor: