Adolf Hitler

Urodził się 20 kwietnia 1889 r. w Austrii w Braunau nad rzeką Inn (Austria), popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku. Był politykiem niemieckim, ideologiem nazizmu, przywódcą III Rzeszy, zbrodniarzem wojennym.

 

Urodził się w rodzinie pracownika służby celnej. Kilkakrotnie zdawał na Akademię Sztuk Pięknych, ale bez rezultatu. Podczas I wojny światowej zgłosił się do walki na ochotnika i za zasługi został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Koniec I wojny i postanowienia wersalskie Hitler odebrał tak jak większość Niemców, czuł się pokrzywdzony i upokorzony, marzył o rewanżu względem aliantów. W 1919 roku wstąpił w szeregi Niemieckiej Partii Robotniczej i już w 1921 stanął na jej czele. W 1923 roku podjął nieudaną próbę zamachu stanu w Monachium (tzw. pucz monachijski),wojskowi tymczasem pokonali opór i Hitler trafił do więzienia na 5 lat. Czas ten wykorzystał na napisanie sztandarowego dzieła niemieckich nazistów „Main Kampf” („Moja walka”).

 

Po wyjściu z więzienia Hitler przystąpił do umocnienia NSDAP, starał się także o odbudowę finansową partii. Z czasem taka sytuacja pozwoliła na zwycięstwo nazistów w wyborach do Raichstagu,  co nastąpiło 1933 w roku. Adolf Hitler objął wówczas stanowisko kanclerza III Rzeszy. Rok później po rozprawie z przeciwnikami politycznymi i śmierci prezydenta Hindenburga ogłosił się wodzem naczelnym (führerem). Tytuł ten symbolizował całkowitą władzę nad państwem i jego obywatelami (pełny tytuł to Führer und Reichskanzler – wódz i kanclerz Rzeszy).

 

W latach 1934 - 1939 Adolf Hitler doprowadził do stworzenia państwa totalitarnego podporządkowanego ideologii nazistowskiej. Przykładem walki z opozycją jest „noc długich noży”, podczas której zlikwidował swoich oponentów partyjnych, rozpoczął również walkę z Żydami oraz komunistami mieszkającymi w Niemczech.

 

W 1938 roku Hitler został zwierzchnikiem sił zbrojnych i rozpoczął politykę aneksji  - przyłączył do Niemiec Austrię, czeskie Sudety, w marcu 1939 utworzył protektorat Czech i Moraw. 23 sierpnia 1939 roku podpisał z ZSRR porozumienie w sprawie podziału Europy Środkowej i Wschodniej. W celu realizacji swojego projektu poszerzenia przestrzeni życiowej dla „niemieckiej rasy panów” rozpoczął 1 września 1939 II wojnę światową. 

 

Hitler uznawany jest  osobiście odpowiedzialnego za politykę rasową nazistowskich Niemiec, Holokaust oraz  śmierć milionów ludzi zabitych podczas jego rządów i II wojny światowej.

   
Autor: