Mao Tse-Tung

Urodził się 26 grudnia 1893 roku, zmarł 9 września 1976 roku. Był politykiem, chińskim przywódcą komunistycznym, ideologiem, stworzył prąd ideowo-polityczny zwany maoizmem.

 

Urodził się w zamożnej rodzinie chłopskiej w prowincji Hunan. W 1918 roku ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytecie w Chang-sha, następnie wyjechał do Pekinu, gdzie podjął pracę w bibliotece na Uniwersytecie Pekińskim. W 1921 roku  wspólnie z innymi założył Komunistyczną Partię Chin (KPCH), od początku był członkiem Komitetu Centralnego tej partii. Uczestniczył w wojnie domowej w latach 1924-27 oraz 1927-37 jako organizator, pełnił również funkcję komisarza politycznego Chińskiej Armii Czerwonej. Od 1933 roku był członkiem Biura Politycznego KPCH, a od 1943 roku faktycznym przywódcą partii.

 

1 października 1949 roku na placu Tiananmen Mao proklamował powstanie Chińskiej Republiki Ludowej i do 1954 roku pełnił funkcję przewodniczącego Centralnej Rady Rządowej. Od 1954 do 1959 był przewodniczącym CHRL. Początkowo budował państwo na wzorach radzieckich, jednak po śmierci Stalina odszedł od tej praktyki tworząc własny system państwowy. Mao Tse-Tung stworzył potężny kult własnej osoby i wprowadził autokratyczne metody rządzenia.

 

W 1958 roku rozpoczął politykę tzw. „Wielkiego Skoku”, która polegała na zwiększeniu produkcji przemysłowej i rolnej oraz tworzeniu tzw. komun ludowych. Niestety takie działania przyniosły tylko popularność dla przywódcy państwa, a dla społeczeństwa olbrzymi chaos gospodarczy.

 

W ramach przebudowy państwa Mao przeprowadził także (1966) rewolucję kulturalną, w której zamierzał w pełni zmilitaryzować życie Chińczyków, zniszczyć dawną kulturę chińską i wprowadzić własne wizje komunistycznego państwa, opartego na założeniach zawartych w tzw. „Czerwonej książeczce”. Jednocześnie rozpoczął represje i prześladowania wszystkich przeciwników swoich działań, w efekcie czego spowodował śmierć tysięcy ludzi.

 

W 1981 roku nazwano te działania  „wielką narodową tragedią”.  Zmarł w wieku 83 lat, a jeden z polityków brytyjskich  powiedział wówczas, że Mao był człowiekiem który rządził ćwiercią ludności przez ćwierć wieku.

Autor: