Motyw Boga - Motyw Boga w malarstwie

Michał Anioł, Stworzenie Ewy

Na fresku znajdującym się w Kaplicy Sykstyńskiej widoczny jest Bóg, który stoi przed Ewą z podniesioną dłonią, jakby zdawał się mówić: „Stań się”. Na fresku widoczny jest również Adam, śpiący w chwili tworzenia Ewy. Bóg jest przedstawiony jako starzec z długą brodą.

 

Stanisław Wyspiański, Bóg Ojciec (witraż w kościele Franciszkanów w Krakowie)

Witraż ten określany jest także jako Stworzenie świata lub Świat wyprowadzony z chaosu. Bóg wygląda jakby wyłaniał się z wielobarwnego płomienia, jakby wyłaniał się z chaosu i właśnie z niego stwarzał świat. Uwagę przykuwa gorejąca twarz i uniesiona ręka. Również tutaj Bóg ukazany jest jako starzec z długą, siwą brodą.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Michał Anioł, Stworzenie Adama (Bóg unosząc się na obłoku tchnie życie w Adama), Bóg Ojciec
  • William Blake, 24 Starców Składających Swe Korony przed Boskim Tronem (Bóg jako starzec siedzi na tronie w centrum obrazu, trzymając w ręce zwoje, przed nim kłaniają się starcy), Anioł Boskiej Wszechobecności Przywodzący Ewę do Adama (Bóg jest największą postacią na obrazie, twarz ma łagodną, obraz w spokojnej konwencji), Bóg Piszący na Tablicach Przymierza (Bóg w centrum obrazu pisze na tablicach, z płomieni wokół niego wyłaniają się twarze aniołów), Bóg Stwarzający Świat (Stworzenie Świata) (Bóg przedstawiony jako słońce, palce skierowane w dół wypuszczają snopy światła)
  • Andriej Rublow, Trójca Święta (Bóg namalowany jako anioł, strój i postawa świadczą o tym, że jest On pierwszą osobą w Trójcy, Bogiem- Ojcem)
  • Rembrandt van Rijn, Bóg objawiający się Abrahamowi (miedzioryt)