Motyw wolności - Motyw wolności w malarstwie

Eugène Delacroix Wolność wiodąca lud na barykady

Artysta został nagrodzony za ten obraz Legią Honorową – najważniejszym francuskim odznaczeniem państwowym. To jedno z największych dzieł malarza przedstawia scenę nawiązującą do rewolucji lipcowej w Paryżu. Główną bohaterką obrazu jest kobieta symbolizująca wolność, która prowadzi grupę rewolucjonistów do walki. Trójkolorowy sztandar, bagnet na karabinie, czapka frygijska na głowie będąca symbolem republiki – to wszystko elementy dopełniające wizerunek Wolności. Mimo że na pierwszym planie widzimy martwe ciała powstańców to determinacja, z jaką zmierza kobieta do przodu i jej zdecydowanie wypisane na twarzy budują obraz budzący nadzieję i wiarę w zwycięstwo.

 

Tamara Łempicka Tamara w zielonym Bugatti

Sławna portrecistka paryskiej bohemy lat dwudziestych namalowała swój portret, który stał się ikoną tamtych czasów. Oto wizerunek nowoczesnej kobiety – wyemancypowanej i pewnej siebie. W niewielkim, niebieskim kapeluszu-kasku na głowie prowadzi samochód w tym samym kolorze. Dobrze wie, dokąd zmierza. Jest uwodzicielska i elegancka. W wyrazie twarzy modelki artysta wyraził kwintesencję kobiety wyemancypowanej, walczącej o swobodę i wolność przekonań.

 

 

Inne przykłady malarskie:

  • Luca Giordano Perseusz zamienia Fineusa i jego zwolenników w kamienie (walka Perseusza o wolność swoją i Andromedy)
  • Paul Delvaux Syrena w świetle Księżyca (wolna syrena na lądzie, swoboda w podejmowaniu tematu przez artystę)
  • Panayiotis Zografos Bóg ofiarowuje wolność Grecji (obietnica wolnej ziemi)
  • Henri Matisse Taniec (taniec dający chwilowe uniesienie i wolność)
  • Philip Wilson Steer Biegnące dziewczęta, molo w Walberswick (młodość jako beztroska dająca poczucie wolności)
  • Alfred Lenica Robotnik niosący wolność (dzieło z 1944 nawiązuje do propagandowych dzieł rosyjskiej awangardy lat dwudziestych)
  • Henri Rousseau Wolność zapraszająca artystów do wzięcia udziału w 22. wystawie Artystów Niezależnych (alegorycznie przedstawiona wolność jako anioł z trąbką), Przedstawiciele potęg zagranicznych przybyli pod sztandarem pokoju złożyć hołd Republice (napis na słupkach „Praca, wolność, równość”)