Motyw męża - Motyw męża w malarstwie

Jan van Eyck Małżeństwo Arnolfinich

Pierwszy, podwójny całopostaciowy portret w historii malarstwa prezentuje parę małżeńską w mieszczańskim wnętrzu. To, co nas zadziwia w tym obrazie, to bogata symbolika – i tak piesek na pierwszym planie symbolizuje wierność, paląca się świeca w oknie jest znakiem obecności Chrystusa, zaś miotełka wisząca na ścianie jest symbolem czystości. Wyraźnie zaznaczone sylwety małżonków i ich ciekawe portrety nie przesłaniają najważniejszej treści płótna – przedstawiony tu świat to świat wartości moralnych, do których swoim życiem odnoszą się zarówno kobieta, jak i mężczyzna, osoby mocno wierzące, których wiara jest podstawą małżeństwa.

 

Quentin Massys Bankier z żoną

Artysta przedstawił nam parę małżeńską siedzącą przy stole zastawionym różnego rodzaju drobiazgami. Kobieta przekładająca stronicę książki symbolizuje osobę dbającą o sferę duchową w małżeństwie. Żona została tu przedstawiona jako osoba wywiązująca się z powinności wobec Boga, o czym świadczy manuskrypt w jej rękach.

Bankier skupiony jest na liczeniu monet - malarz tym samym określił rolę męża jako osobę odpowiedzialną za się kwestie materialne w małżeństwie .

 

Inne przykłady malarskie:

  • Maarten van Heemskerck Portret rodzinny (mąż jako głowa rodziny, wspierający swoją żonę)
  • Alex Katz Ada i Alex (mąż jako partner życiowy)
  • Peter Paul Rubens Lot z rodzina opuszcza Sodomę (mąż tracący żonę)
  • Emil Nolde Artysta z żoną (ujęcie twarzy małżonków podobny do przedstawień Echnatona i pięknej żony Nefertiti)
  • Otto Dix Rodzice artysty (mężczyzna spoglądający z zimną surowością, pozbawiony pracy)