Motyw ojca - Motyw ojca w muzyce

Krzysztof Meyer VII Kwartet smyczkowy

Kompozycja o charakterze osobistym, dedykowana „pamięci Ojca”. Wyciszone brzmienie

kompozytor osiągnął przy użyciu tłumików. Symbolicznym wyrażeniem niezmienności miłości ojcowskiej jest zastosowanie niezmiennego tempa i stałego metrum. Utwór rozpoczyna opadający szereg dźwięków, będący motywem przewodnim (motyw Ojca?), który powraca wielokrotnie, lecz nieregularnie. W zakończeniu kwartetu występują motywy oparte na początkowym fragmencie średniowiecznej sekwencji Dies irae. Utwór zamyka solo altówki, która tradycyjnie traktowana jest jako symbol żałoby.

 

muz. Kazik Na Żywo, sł. K. Staszewski, wyk Kazik Tata dilera/Hardzone (płyta Porozumienie ponad podziałami)

Ojciec dilera opowiada w sądzie, jak wychowywał syna. Twierdzi, że przez dwadzieścia siedem lat ciężko pracował i z narkotykami (tak jak z Mercedesami) nie ma nic wspólnego, więc nie wierzy, żeby jego syn zetknął się z nimi. Usprawiedliwia się tym, że pracował na dwie zmiany, więc nie miał czasu zapytać syna, skąd ma pieniądze na lepsze ubrania. Pozostałe dzieci także żyją przykładnie, starszy syn jest w wojsku, starsza córka wyszła za mąż, a młodsza chodzi do podstawówki. Tłumaczy, że wypracowywał plan ponad normy: „Nie mogłem po pracy jeszcze nad nimi czuwać”. Nie wierzy, że jego młodszy syn sprzedaje narkotyki dzieciom, że wagaruje. Zasłania się pracą: „Nie mogłem po pracy jeszcze nad nimi czuwać”. Za brak kontroli nad synem nie wini także swojej bezrobotnej żony.

 

Inne przykłady muzyczne

 • muz. S. Moniuszko, sł. A. Mickiewicz Powrót taty z cyklu Śpiewnik domowy (wymodlone przez dzieci ocalenie ojca)
 • D. Szostakowicz Porzucony ojciec z cyklu Z żydowskiej poezji ludowej op.79a (porzucenie z powodu nędzy)
 • K. Penderecki Te Deum poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II (hołd Ojcu Świętemu)
 • M. Dubaj Ojcze nasz z cyklu 3 Modlitwy (Modlitwa Pańska)
 • R. Łuczkowski, muzyka do słuchowiska Promieniowanie ojcostwa według dramatu K. Wojtyły (miłość ojcowska zakorzeniona w Bogu)
 • muz. Z. Łapiński, sł. i wyk. J. Kaczmarski Dobre rady Pana Ojca (płyta Sarmatia) (napomnienia ojcowskie)
 • muz. Kazik Na Żywo, sł. K. Staszewski, wyk Kazik Stałem się sprawcą zgonu taty z powodu mej dumy z brata (płyta Porozumienie ponad podziałami) (śmierć zawiedzionego ojca)
   muz. M. Pospieszalski, sł. M. Kydryński, wyk. A.M. Jopek Tata (płyta Jasnosłyszenie) (wspomnienie z dzieciństwa)
 • muz. J. Wasowski, sł. J. Przybora, wyk. J. Wasowski i J. Przybora Pa, tato, pa (płyta Piosenki Kabaretu Starszych Panów) (list do ojca)
 • muz. T. Rząd i P. Markowska, sł. i wyk. P. Markowska List do T. (płyta Będę silna) (podziękowanie ojcu za troskę)