Motyw miłości sentymentalnej - Motyw miłości sentymentalnej w muzyce

muz. anonim, sł. Franciszek Karpiński Laura i Filon pieśń na głos i fortepian

Sielankowa historia pary zakochanych, Laury i Filona, którzy spotykają się pod umówionym jaworem w nocnej scenerii: „Już miesiąc zaszedł, psy się uśpiły / i coś tam klaszcze za borem”. Laura, bojąc się spóźnienia, postanawia ograniczyć przygotowania: „Nie będę sobie warkocz trefiła, / tylko włos zwiążę splątany [¼]”. Aby podnieść atrakcyjność spotkania, zabiera kosz malin i wianek z róż: „[¼] maliny będziem jedli oboje, / wieniec mu włożę na głowę”. Dziewczyna wierzy, że miłość pomoże jej szybko pokonać drogę przez bór i uściskać ukochanego: „Prowadź mię teraz, miłości śmiała, / gdybyś mi skrzydła przypięła [¼]”. Liryczna melodia w rytmie trójdzielnym z kulminacją napięcia w pierwszej części refrenu.

 

muz. Marek Lusztig, sł. Agnieszka Osiecka, wyk. Studencki Teatr Satyryczny Bukiecik fiołków

Opowiadanie o pierwszej miłości gimnazjalistów: „Jeszcze się mówi: «koleżanko» i «kolego», / Jeszcze się nie wie, co to szminka i co tusz [¼]”. Na spotkaniu chłopak wyjmuje z kieszeni pomięty, sentymentalny bukiecik fiołków, który przyniósł dziewczynie: „[¼] ona nic nie mówi, on się zaczerwienił”. Zakochani doświadczają gorzkich słów rzuconych podczas kłótni, gniewają się na siebie, ale zły nastrój rozprasza „Sentymentalny, / Gimnazjalny / Bukiecik fiołków, / niepowtarzalny [¼]”. Ich miłość dojrzewa, skromne fiołki zastąpił bukiet róż, lecz „[¼] więcej jest radości / Z tamtych fiołków niż z tych róż”, z czasów, gdy on się czerwienił, a ona nic nie mówiła.

 

Inne przykłady muzyczne

  • muz. W. A. Mozart, libretto F.W. Weiskern Bastien und Bastienne (Bastien i Bastienne) (czary sposobem pasterki na miłość)
  • muz. W.A. Mozart, libretto G. Parini Ascanio in Alba (Ascanio w Albie) (miłość nimfy do pasterza)
  • muz. S. Moniuszko, libretto S. Bogusławski Flis (miłość flisaka do Zosi)
  • muz. K. Gertner, sł. A. Osiecka, wyk. F. Elkana Gonią wilki za owcami (płyta Pięć Oceanów. Ocean niespokojny) (naturalny porządek świata)
  • muz. J. Ptaszyn-Wróblewski, sł. A. Osiecka, wyk. Alibabki Dom w malwy malowany (płyta Alibabki. Platynowa kolekcja) (sen o sielskiej miłości)
  • muz. K. Myszkowski, sł. A. Ziemianin, wyk. SDM Z rozkazu serca, powietrza, ognia i wody (płyta Biała gorączka – The Gruz Brothers Band) (akt miłosny na kwitnącej łące)
Motyw miłości sentymentalnej
Nawiązania do utworów