Motyw miłości sentymentalnej - Motyw miłości sentymentalnej w malarstwie

François Boucher Jesień pasterzy

W towarzystwie odpoczywających zwierząt i małego chłopca widzimy parę wzajemnie obdarowującą się winogronami. Mężczyzna siedzi niżej, kobieta wyżej podaje kochanemu słodki owoc do ust. Scena wprost idylliczna. W świetle słońca wszyscy bohaterowie zdają się odpoczywać i cieszyć wolną chwilą. Głębokie spojrzenia w oczy budują ciepłą relację między dwojgiem młodych ludzi. Pełna lekkości scena oddaje charakter łagodnego uczucia, nietarganego zbyt mocnymi emocjami czy dramatyzmem. Ważniejszą rolę odgrywają tu subtelne uniesienia i ciche wyznania.

 

Jean-Honoré Fragonard Skradziony pocałunek

Oto bardzo typowy dla artysty obraz – w otoczeniu pięknego wnętrza widzimy młodą kobietę, która opuściła pełen gości salon, którego fragment widzimy przez uchylone drzwi po prawej stronie. Chciał tu zostawić jedynie szal, ale mężczyzna zaskoczył ją i przyciągając do siebie, skradł pocałunek. Kobieta teoretycznie broni się przed tym pocałunkiem, odpychając ręką kawalera – jednakże całe ciało skłania się ku niemu. Ręka broniąca się przed mężczyzną to raczej obawa przed skandalem niż autentyczna reakcja na pocałunek. Artysta zgrabnie oddał charakter dwuznacznego zachowania kobiety, od której teraz zależy jak historia potoczy się dalej.


Inne przykłady malarskie:
  • Jean-Antoine Watteau Faux-Pas (kochankowie na łonie natury), Muzyka miłości (radosna scena – mężczyzna gra na gitarze, a kobieta najprawdopodobniej przegląda nuty, wpatrzeni w siebie siedzą na trawie)
  • Jean-Honoré Fragonard Spotkanie, Huśtawka (idylliczne sceny pełne uroku romansujących par na łonie natury)
  • Jan Piotr Norblin Zebranie towarzyskie pod posągiem Diany (towarzyskie zaloty)
Motyw miłości sentymentalnej
Nawiązania do utworów