Motyw miasta - Motyw miasta w malarstwie

Bernardo Bellotto (Canaletto) Widok na Warszawę

Z fotograficzną dokładnością została namalowana panorama Warszawy przez włoskiego artystę, często malującego polskie miasta. Przepięknie rozegrany został tu światłocień, który potęguje dynamikę warszawskiej architektury z ogromnym dziedzińcem na pierwszym planie. Nad miastem widzimy świetliste niebo i chmury swobodnie przepływające nad dachami miasta. Całość namalowana jest w spójnej kolorystyce, oddającej klimat późnego, ciepłego popołudnia. Kunszt, z jakim został namalowany ten widok, plasuje dzieło wysoko w malarstwie obrazującym architekturę. Precyzja w namalowaniu szczegółów jest zadziwiająca, zwłaszcza, że kadr obejmuje ogromne przestrzenie naszej stolicy.

 

Giorgio de Chirico Melancholia i tajemnica ulicy

Oto ulica miasta, którego nigdy nie było. W tym obrazie fragmenty nie składają się w zrozumiałą całość. Stworzony na płótnie nastrój wyraża poczucie niepełności i straty. Po jednej stronie ulicy widzimy długie białe arkady, współczesne w wyrazie, po drugiej stronie stare i zniszczone arkady, symbolizujące świat, który już minął. Na pierwszym planie stoi pusty, otwarty wagon, tuż obok cień biegnącej dziewczynki, a na końcu ulicy majaczy się cień rzucany przez posąg, którego nie widzimy. Trudno w tym wszystkim doszukać się logiki. Artysta był twórcą kierunku, który nazwał malarstwem metafizycznym, kierunku poprzedzającego surrealizm, opierającego się na marzeniach sennych. Taki jest właśnie klimat tej uliczki miasta rodem z koszmarów sennych.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Bernardo Canaletto Krakowskie przedmieście od strony placu zamkowego, Ulica Miodowa (realistycznie oddane uliczki miasta w ciepłym świetle)
  • Józef Pankiewicz Rynek Starego Miasta w Warszawie nocą (nocny portret warszawskiej starówki)
  • Camille Pissarro Boulvard de Montmartre (bulwar wypełniony mieszkańcami Paryża)
  • Egon Schiele View of Krumau, Martwe miasto (oddany charakter mrocznego i biednego miasta)
  • Max Ernst Całe miasto (fantastyczna wizja miasta z wyobraźni artysty)
  • Paul Klee Drzewo domów, Autostrada i boczne drogi (abstrakcyjne przedstawienie miasta jako materiału do syntezy)
  • Georgio de Chirico Założone natchnienie (surrealistyczna wizja miasta z marzeń sennych)
  • Ludwik de Laveaux Ulica paryska w nocy (wizja miasta z marzeń sennych)
  • Marc Chagall Lot nad miastem (miasto jako dopełnienie sceny miłosnej)