Motyw daru - Motyw daru w muzyce

Perfect Niewiele ci mogę dać

Mowa tutaj o tym, jak niewiele można dać, a mimo to jak wiele to wszystko może znaczyć. Paradoksalnie takie drobne rzeczy, bywają droższe, jeśli są podarowane z miłości, przyjaźni. Jeśli ostatnią rzecz, jaką się posiada odda się bliskiej osobie, nabiera ona innego wymiaru wartości. Bohater utworu chce podarować między innymi: „sto gorących słów”, „talię zgranych kart”, „południowy głód, kurz i brud”. Szczególnie interesujące są ostatnie wersy, które sugerują, że bohaterowi przyszło żyć w trudnych czasach, w których świat jest podzielony.

 

Ryszard Rynkowski Dary losu

Darami losu jest wszystko, co nas otacza, co daje człowiekowi radość, pod warunkiem, że on potrafi je wokół siebie dostrzec. Ważne jest, aby dawać też coś z siebie innym, czasem więcej radości przynosi dawanie niż branie. Nie można całe życie być egoistą, a inni niech martwią się o siebie. Ważne, by zauważyć drugiego człowieka. Jeśli my obdarujemy kogoś małym prezentem, drobną rzeczą, pod warunkiem, że robimy to z serca, w zamian możemy dostać coś o wiele cenniejszego – przyjaźń, miłość. Bliska osoba też może być bezcennym darem losu.

 

Inne przykłady muzyczne:

  • Robert Gawliński, Wszystko co mam (deklaracja, że odda się wszystko, co posiada, ukochanej osobie)
  • Raz Dwa Trzy, Trudno nie wierzyć w nic (pytanie, co można ofiarować Bogu)
  • Maryla Rodowicz, Daj mi byle co (właściwie żądanie o podarki jako warunek zostania z bliską osobą)
  • Krzysztof Krawczyk, Mój przyjacielu (piosenka jest o zdradzie przyjaciela, któremu oddało się wszystko, co się miało w życiu, ale on nie uszanował przyjaźni)