Motyw buntu - Motyw buntu w malarstwie

Gustave Moreau Prometeusz

Prometeusz jest uważany za symbol buntu przeciw bogom. Został on ukarany przez Zeusa, za to że skradł ogień i podarował go ludziom. Prometeusz został przywiązany do skał Kaukazu, gdzie każdego ranka przylatywał sęp i wyjadał dobroczyńcy ludzkości wątrobę, która później odrastała.

 

Jedno z najbardziej znanych wyobrażeń tytana należy do pędzla Gustave’a Moreau, który tematy do swych obrazów czerpał z mitologii greckiej i Biblii. Jego dzieła łączą faktografię z fantazją i marzeniami. Na tym obrazie mityczny tytan jest przykuty do skały. Z lewej strony widzimy sępa, który wydziobuje jego wątrobę. Prometeusz jednak zdaje się nie odczuwać bólu. Jest zapatrzony w dal, jego dusza wydaje się być oderwana od męczonego ciała.


Eugéne Delacroix Wolność wiodąca lud na barykady

Obraz namalowany został pod wpływem wydarzeń politycznych we Francji, jako wyraz solidaryzowania się artysty z paryżanami walczącymi w rewolucji lipcowej. Właśnie uczestnicy tego zrywu są bohaterami przedstawionej sceny. W centrum obrazu znajduje się jednak Wolność, która namawia do buntu – prowadzi zbrojną grupę do walki. Jest to bunt zbiorowości: walczą przedstawiciele ulicy, mieszczaństwa, wsi, inteligencji i reszta paryskiej ludności. Cały naród jednoczy się, aby wystąpić przeciw despotyzmowi.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Piotr Bruegel Wieża Babel (Bóg sprzeciwiający się człowiekowi – pomieszanie języków);
  • Francisco Goya Rozstrzelanie powstańców madryckich 3 maja 1808 (Obraz został namalowany w związku z wyprawą wojsk Napoleona do Hiszpanii. Spotkała się ona z buntem ludności hiszpańskiej, który był tłumiony poprzez surowe represje);
  • Malarstwo futurystyczne (jako bunt przeciwko tradycji w sztuce).