Motyw bezdomności - Motyw bezdomności w malarstwie

Eugène Delacroix Sierota na cmentarzu

W tle fragmenty cmentarza, na pierwszym planie samotna młoda kobieta wpatrzona w postać, której nie widzimy. Prosty motyw, na pierwszy rzut oka po prostu portret. Jednak im dłużej patrzymy tym bardziej przejmuje nas spojrzenie kobiety – lekko rozchylone usta, ogromne i piękne, ale załzawione oczy wyrażające smutek i tęsknotę. To sierota prawdopodobnie szukająca oparcia w ludziach, którzy ją mijają – to, że ich nie widzimy, potęguje wrażenie osamotnienia i beznadziei tej kobiety. Nadciągające chmury i ślady wiatru zdają się wróżyć raczej smutny los sierocie, tęskniącej za ciepłem, domem, miłością.

 

Adolphe-William Bouguereau Dobroczynność

Sentymentalny obraz przedstawiający żebrzącą kobietę i jej dzieci. Wszyscy są tak piękni, iż trudno uwierzyć w ich nieszczęśliwy los. Artysta wprowadził światło, które wchodząc z lewej strony, rozświetla ogłoszenie o wykładzie na temat dobroczynności – na tym plakacie widzimy plamy i przyciemnienia. Malarz sugeruje nam, iż prawdziwa ofiarność jest dużo bardziej potrzebna na tym świecie niż rozprawy, które nie wesprą biednych i bezdomnych. Żebrząca kobieta patrzy na nas w przejmujący sposób…

 

Inne przykłady malarskie:

  • Hieronim Bosch Syn marnotrawny (bezdomny wędrowiec)
  • Jan Bruegel Na skraju lasu lub Ucieczka do Egiptu (tułaczka świętej rodziny)
  • Ford Madox Brown Pożegnanie Anglii (ludzie zmuszeni opuścić za chlebem swój kraj liczą się z nowym miejscem, które nie będzie już dla nich prawdziwym domem)
  • Jacopo Bassano Zwierzęta wchodzące do Arki Noego (Arka jako schronienie dla bezdomnych)
  • Théodore Géricault Tratwa Meduzy (walka ludzi o przetrwanie pozbawionych pożywienia, bliskich i domu)
  • Henri de Toulouse-Lautrec Samotna (tęsknota za spokojnym życiem i własnym domem)
  • Bartolomé Murillo Mały żebrak (temat bezdomności i biedy dzieci)