Pożar to samorzutne, niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia, zagrażające życiu ludzi i powodujące straty materialne. W obecnych czasach żywioł ten stanowi jedno z najgroźniejszych niebezpieczeństw trapiących ludzkość.

 

Pożary naturalne spowodowane są czynnikami niezależnymi od działalności człowieka, takimi jak samozapłony, głównie poprzez promienie słoneczne (soczewka), bądz zerwanie linii wysokiego napięcia.

 

Niestety w znacznej mierze winą za pożary należy obciążyć człowieka. Są to podpalenia nieumyślne lub celowe. W ostatnim czasie najbardziej spektakularnym przykładem tego kataklizmu były pożary w Grecji. Miały miejsce na przełomie sierpnia i września 2007 roku. Swoim zasięgiem objęły centrum i południe Grecji, a także półwysep Peloponez, gdzie walkę z żywiołem utrudniał silny wiatr wiejący z prędkością około 70 km/h. Bilans tej tragedii to około 67 ofiar śmiertelnych. Pożary trwały do 3 września, kiedy ostatecznie ogłoszono zakończenie akcji gaśniczej. W akcji gaszenia pożarów uczestniczyło ponad 800 greckich i zagranicznych strażaków. Na pomoc Grecji pospieszyły też inne państwa, zwłaszcza Francja i Włochy. Ogień strawił około 200 tys. hektarów lasów i upraw. Straty oszacowano na 1,6 mld euro.