Lawina jest to gwałtowna utrata stabilności i przemieszczanie się: spadanie, staczanie lub ześlizgiwanie się ze stoku górskiego mas śnieżnych, lodu, gleby, materiału skalnego, bądź ich mieszaniny. Lawina jest najgwałtowniejszą postacią ruchów masowych.

 

Do najtragiczniejszych wydarzeń w ostatnich latach doszło w Tatrach w dniach 31.12.2001 – 01. 01. 2002 r. – był to tzw. „tragiczny weekend” . Trzy lawiny zasypały pięciu narciarzy, trzech turystów i grupę ratowników. Cztery osoby zginęły, a trzy osoby trafiły do szpitala w stanie ciężkim. Lawina zeszła ze Szpiglasowej Przełęczy. Po słowackiej stronie gór lawina runęła na hotel we wsi Turecka w paśmie Wielka Fatra, kiedy wszyscy jeszcze spali.

 

Do kolejnej tragedii doszło 12.01.2003 roku, kiedy lawina zeszła na wysokości 2,5 tys. metrów i zasypała grupę narciarzy u podnóża góry Fallere, w miejscowości Sarre w Alpach włoskich. Cztery osoby zginęły, a sześć innych zostało rannych. Podobna tragedia wydarzyła się na lodowcu Durrand, 21 01.2003 roku, 37 kilometrów na północny – wschód od Revelstoke w górach Selkirk. Ośmiu amerykańskich narciarzy zginęło pod lawiną w kanadyjskiej prowincji Kolumbii Brytyjskiej. Dwunastu udało się uratować. Dwie osoby zostały ranne.

 

Jednak do największej tragedii w znanej historii Tatr doszło 29.01.2003 roku. Pod rysami lawina porwała wycieczkę złożona z młodzieży z Tychów. Śmierć poniosło dziewięć osób.