Motyw ogrodu - Motyw ogrodu w muzyce

Ottorino Respighi Pini di Roma (Pinie rzymskie) na orkiestrę

Czteroczęściowy cykl poematów symfonicznych, z których każdy poprzedzony jest literackim wstępem C. Guastalli. Pinie w Villa Borghese – obraz dzieci bawiących się w cieniu pinii zabytkowej rezydencji, co ilustrują motywy dziecięcych piosenek. Pinie w pobliżu Katakumb – zmiana nastroju, obraz pinii ocieniających wejście do katakumb. Z ich wnętrza dobiegają psalmodie oparte na motywach gregoriańskich, które w kulminacji przekształcają się w uroczysty, zanikający hymn. Pinie na Janiculum – pinie na jednym z siedmiu wzgórz Rzymu w blasku księżycowej poświaty. Nastrój śródziemnomorskiej nocy podkreśla autentyczny śpiew słowika odtwarzany z gramofonu. Pinie na Via Appia – na tle samotnych pinii, z porannej mgły wyłania się armia rzymskiego konsula, maszerująca najstarszą rzymską drogą: niewyraźny, lecz uporczywie powtarzający się rytm tysięcy kroków, dźwięki wojennych trąb (rogi).

 

muz. i wyk. Tadeusz Woźniak, sł. Bogdan Chorążuk Tren o róży (płyta Smak i zapach pomarańczy – Złota kolekcja)

Opowiadanie podmiotu lirycznego o zerwaniu róży, o odebraniu jej świata. Ogród nie dostrzegł tego faktu: „Ogród się nawet nie poruszył”. Zmianę w ogrodzie zauważył księżyc: „I tylko cień księżyca zbladł”, gdy po róży pozostała pustka. Nocną ciszę zmącił chrapliwy krzyk ptaka, zemdlał kwiat, a w niebie zabrzmiał śpiew. Zakołysała się zieleń w ogrodzie, gdy odbierał róży wszystko, by oddać ją w ręce ukochanej kobiety.

 

Inne motywy muzyczne

  • M. Musorgski Tuileries z cyklu Obrazki z wystawy (kłótnia dzieci w miejskim ogrodzie)
  • C. Debussy Jardins sous la pluie (Ogrody w deszczu) z cyklu Les estampes (odgłosy deszczu w ogrodzie)
  • M. Ravel Czarodziejski ogród z cyklu Moja matka gęś (bajka o tajemniczym ogrodzie)
  • A. Schönberg Piętnaście wierszy z „Księgi wiszących ogrodów” Stefana George’go op. 15 (miłość w egzotycznych ogrodach)
  • Z. Bargielski, sł. T.S. Eliot Różany ogród (czar różanego ogrodu)
  • muz. Z. Bujarski, sł. M. Krużel, K. Iłłakowiczówna, J. Iwaszkiewicz i Anonim z XX wieku Ogrody (piękno ogrodów)
  • muz. J.K. Pawluśkiewicz, sł. M. Grechuta, wyk. M. Grechuta i Anawa W dzikie wino zaplatani (płyta Marek Grechuta & Anawa) (zakochani zaplątani w pnącza)
  • muz. A. Otręba i A. Urny, sł. R. Riedel i K. Gayer, wyk. Dżem Paw (płyta Lunatycy) (opustoszały ogród)
  • muz. i wyk. Daab, sł. P. Strojnowski Ogrodu serce (płyta Daab To, co najlepsze z dziesięciu lat 1983-1993) (miłość, która ożywiła ogród)
  • muz. sł. A. Sikorowski, wyk. Pod Budą Piosenka o naszym ogrodzie (płyta Postscriptum) (bezludny ogród)