Motyw nienawiści - Motyw nienawiści w muzyce

muz. anonim, sł. Stanisław Starzyński Nienawidzę was próżniaki

Pieśń patriotyczna opiewająca uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja 1791 r. Pierwsze słowa: „ Nienawidzę was próżniaki, / których szczęściem fałsz i plotka” skierowane są do tych, którym maj kojarzy się jedynie z piękną porą roku. Pomimo tego, że Polska to „[¼] biedny kraj, / Gdzie jest grzechem wspomnieć maj!”, podmiot liryczny wspomina rocznicę Trzeciego Maja jako pamiątkę miłą sercu każdego Polaka. Przypomina, że ustawa zasadnicza gwarantowała „Wolność wspartą na oświacie / I równość w obliczu prawa”. Wzywa Rodaków do wytrwałości, gdyż jedynie nadzieja, że „[¼]co się dziś nie powiodło, / Może jutro się powiedzie”, może wyrwać Polskę ze zniewolenia przez zaborców. Muzyka o charakterze mazura pochodzi z początku XIX wieku i została zaadaptowana także do innej pieśni o podobnej tematyce – Mazurka Trzeciego Maja ze słowami Rajnolda Suchodolskiego.

 

muz. i sł. Bartosz Waglewski, wyk. Fisz Nienawiść (płyta Polepione dźwięki)

Obraz miasta, po którego ulicach snują się znudzeni, nie dopilnowani przez rodziców młodzi ludzie. Ich znakiem rozpoznawczym są emblematy Wehrmachtu i wyżelowane fryzury. Spędzają czas plując na chodnik, po którym sami chodzą i klnąc na tych, którym wiedzie się lepiej. Eksponują przechodniom siłę i męstwo. Ich rozrywką jest okradanie samochodów i pobicia: „Ten kto inaczej wygląda / Nie spodoba mi się / Więc twarz mu oklepię / By poczuć się lepiej”. Świadomy tego zagrożenia podmiot liryczny zastanawia się, czy uda mu się cało wrócić do domu. Czeka na deszcz, który oczyści miasto z głupoty i nienawiści, a źródło zła zniknie jak koszmarny sen.

 

Inne przykłady muzyczne

  • V. Bellini, libretto F. Romani według M. Bandella I Capuleti e i Montecchi (Kapuletowie i Montekowie) (odwieczna nienawiść rodowa)
  • A. Dudley American history X (Więzień nienawiści) muzyka filmowa (nienawiść rasowa)
  • muz. i sł. ludowe, wyk. Beltaine Celtic Group, Foggy Dew (płyta Rockhill) (nienawiść Irlandczyków do angielskich okupantów)
  • muz. i sł. Jeż, wyk. Włochaty Nienawiść (płyta For sale) (nienawiść do tych, którym się lepiej powodzi)
  • muz. A. Konkol sł. A. Wyszkoni, wyk. Łzy Nienawiść – czekam na dzień (płyta Słońce) (nienawiść porzuconej kobiety do siebie samej)
  • muz. i sł. J. Kuderski, W. Kuderski, P. Myszor, W. Powaga, A. Rojek, wyk. Myslovitz Nienawiść (płyta Miłość w czasach popkultury) (pragnienie wzniesienia się ponad nienawiść)