Motyw miłości nieszczęśliwej - Motyw miłości nieszczęśliwej w malarstwie

Oskar Kokoschka Narzeczona wiatru

Obraz ten jest poświęcony związkowi malarza z Almą Mahler, wdową po kompozytorze Gustawie Mahlerze. Kobieta tuląca się do mężczyzny jest prawdziwą femme fatale, która po długim romansie porzuciła artystę. Obraz ten powstał tuż przed rozstaniem się kochanków i mimo namalowanej sceny miłosnej wyraźnie widzimy chmury kłębiące się nad parą, chmury jako zwiastun rozpadu związku. Kobieta śpi spokojnie, ale mężczyzna niepewny uczuć kochanki zdaje się rozpadać, ze wzrokiem zawieszonym gdzieś w próżni sprawia wrażenie nieszczęśliwego. Sam sposób malowania – gwałtowne pociągnięcia pędzla, płynna i rozsypująca się forma sugerują, iż romans się kończy.

 

Frida Kahlo Diego i ja

Portret płaczącej kobiety z wizerunkiem ukochanego na czole. Milczące usta zawiedzionej kobiety i błyszczące od łez oczy działają na nas przygnębiająco. Artystka namalowała ten portret w czasie, gdy jej mąż miał romans z inną kobietą. Oplatające szyję włosy sprawiają wrażenie, jakby miały ją zadusić. Włosy tutaj wyrażają emocjonalny niepokój. Wizerunek kochanego mężczyzny osadzony jest na brwiach i staje się prawdziwym ciężarem w twarzy portretowanej. Bogata dotąd gama kolorystyczna w obrazach malarki nagle gaśnie, w tonacji brązów i czerni artystka wyraziła swoją gorycz i smutek zdradzonej kobiety.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Hans Baldung Grien Pyram i Tysbe (scena przedstawiająca śmierć ukochanego, który, myśląc, iż jego ukochana zęła życie, popełnił samobójstwo)
  • Agnolo Bronzino Alegoria czasu i miłości (Amor i Wenus w kazirodczym uścisku)
  • Nicholas Hilliard Młodzieniec wśród róż (zawiedziony kochanek, którego zaloty zostały odrzucone)
  • Bartholomeus Spranger Wenus i Adonis (uwodzicielska Wenus wije się przed Adonisem, który niechybnie zginie)
  • John Everett Millais Śmierć Romea i Julii (rozpacz rodzin kochanków)
  • Jan Matejko Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki (pochylony mężczyzna nad martwym dzieckiem)
  • Charles Willson Peale Rozpaczająca Rachel (kobieta płacząca nad dzieckiem)
  • Sir Stanley Spencer Autoportret z Patricią Preece (wizerunek byłych kochanków, niezwracających na siebie uwagi)