Motyw agresji - Motyw agresji w muzyce

Myslovitz To nie był film

Piosenka została napisana na skutek przerażenia zespołu rosnącą liczbą zabójstw. Bezpośredni związek z powstaniem tekstu miała konkretna sytuacja: dwaj chłopcy założyli się o to, kto pierwszy dokona morderstwa. Autor chciał pokazać przeżycia, uczucia i myśli mordercy, którego ofiarą była pierwsza napotkana osoba. Najważniejsze dla zabójcy stały się: zachowanie spokoju i zapanowanie nad hałasem. Cel był jeden: zabić. Dopiero po dokonaniu zbrodni, przychodzi chwila zastanowienia – chłopak nie może zapomnieć okropnego widoku:

 

Krew była wszędzie wokół, pamiętam to dobrze

Płynęła niczym rzeka z potrzaskanej głowy
Krew pulsowała w skroniach, rozsadzała czaszkę

 

Tekst daje do zrozumienia, że rosnąca agresja może być spowodowana brutalnymi filmami, które zacierają granicę między fikcją a rzeczywistością. Słowa piosenki są drastyczne, bo mają zmusić do zastanowienia. Zabójstwo stało się czymś zwyczajnym, a ludzie nie reagują na nie, dlatego piosenka przybrała taką formę.

 

T.Love Nie, nie, nie

Tekst piosenki opisuje okrutny świat, w którym wygrywają źli ludzie i negatywne uczucia. Panują w nim: faszyści, broń, wojny, nienawiść, uprzedzenia (czyli to, co współtworzy lub wywołuje agresję). Piosenka wyraża sprzeciw wobec takiej rzeczywistości, autor zachęca by „powiedzieć ‚nie’, gdy mówią ‚tak’”, mimo że jest to bardzo trudne. Gdy człowiek postępuje brutalnie, może doprowadzić do śmierci. W ten sposób wyrządza krzywdę innym i sobie. Piosenka namawia do buntowania się przeciwko złu i agresji, sprzeciwiania się temu, co tak spowszedniało.

 

Inne przykłady muzyczne:

  • Suzanne Vega Luka (agresja i przemoc w rodzinie);
  • Elektryczne Gitary Dzieci wybiegły (agresja i nihilizm wśród młodych);
  • Michael Jackson Earth Song (agresja ludzkości wobec środowiska naturalnego);
  • Lady Pank Siódme niebo nienawiści (agresja i nienawiść w codziennym życiu).