Motyw miłości szczęśliwej - Motyw miłości szczęśliwej w muzyce

Franz Schubert, sł. L. Lewin, Tyś ciszą mą D 776 na głos i fortepian

Wyznanie miłosne mężczyzny, który odnalazł spokój u boku ukochanej: „ Twój każdy gest uśmierza ból”. Drogie mu są jej łzy wzruszenia i spokojny sen. Oczekuje, że łączące ich uczucie będzie przypominało ciszę łąk i uścisk rąk ukochanej. Pragnie, aby miejsce cierpienia zastąpił spokój: „ Z mej piersi chciej usunąć ból, / niech mieszka w niej spokojność pól”. Wyczekiwane szczęście ma przynieść uniesienie namiętności, oddanie i piękno kobiety: „Niech pozna czar twych czułych łask i serca żar / i oczu blask”. Spokojną, liryczną melodię ozdabiają powtórzenia motywów szesnastkowych zwrotki pierwszej i drugiej. W zwrotce trzeciej wznoszący się, dramatyczny motyw powoduje wzrost napięcia i kulminację na słowie „żar”.

 

muz. i sł.i wyk. Marek Grechuta Takiej miłości nam życzę (płyta Krajobraz pełen nadziei)
Podmiot liryczny opowiada ukochanej czym jest dla niego miłość: „Kiedy mnie pytasz czym jest miłość / Mówię: <>”. Miłością jest dla niego zarówno to, co widzialne: łagodny wzrok, uśmiech i gesty, kolejny granit i żart ukochanej, jak i to, co niesie nieznana przyszłość. Miłość jest oczywista jak blask słońca, lub jak nów księżyca. W chwilach zwątpienia „to wicher za nią / Wyje, deszcz łka...”, a w chwilach szczęścia „rozpływa się / Wilgotna mgła”. Jego związkowi z ukochaną życzy takiej miłości, w której wystarczy wzrok i gest „by zrozumieć / Jak to z nami jest”. Na stwierdzenie ukochanej, że „że nie wystarczy / Tylko wzrok i gest”, przyznaje, że „na pewno / Potrzeba wiele słów”. Jednak zauważa, że w codzienności najważniejsza jest prosta „prawda słów”. Zastanawia się więc, czy kontynuować ten związek, skoro „tyle zdań wyszukanych / Oraz gorzkich łez / Kosztuje czasem prosta sprawa”.

Inne przykłady muzyczne

  • Ch.W. Gluck, libretto F. Grand Le Blanc du Roullet według J.B.  Racine’a, Iphigénie en Aulide (Ifigenia w Aulidzie)
  • W. A. Mozart, libretto M. Coltellini według komedii C. Goldoniego La finta semplice (Udana naiwność) (szczęśliwe małżeństwo dzięki sprytowi kobiety)
  • W.A. Mozart, libretto R. de Calzabiga, La finta giardiniera (Rzekoma ogrodniczka) (szczęśliwy finał pierwszej miłości)
  • W.A. Mozart libretto P. Metastasio Il re pastore (Król pasterz) (miłość silniejsza niż pochodzenie społeczne)
  • G. Rossini, libretto G. Froppa Il Signor Bruschino (Signor Bruschino) (podstęp pomocą w miłości)
  • K.M. von Weber, libretto J.R. Planché Oberon (miłość poddana próbom)
  • F. Liszt Liebensträume (Marzenia miłosne) SWV 541 nr 3 (marzenie mężczyzny o szczęśliwej miłości)
  • muz. A. Zieliński, sł. W. Młynarski, wyk. Skaldowie, Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (płyta Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał) (szczęście odwzajemnionej miłości)
  • muz. J. Petersburski, sł. E. Schlechter, wyk. I. Santor Odrobinę szczęścia w miłości (płyta Irena Santor Embarras / Złota kolekcja) (miłość cenniejsza niż złoto)
  • muz. J. Borysewicz, sł. P. Kukiz, wyk. J. Borysewicz i P. Kukiz, Jeśli tylko chcesz (płyta Borysewicz & Kukiz) (marzenia o szczęśliwej w miłości)