Motyw miłości romantycznej - Motyw miłości romantycznej w filmie

Bardzo długie zaręczyny, reż. Jean-Pierre Jeunet

Historia miłości dziewczyny do chłopaka, który zostaje wysłany na wojnę. Szybko jednak dociera do dziewczyny informacja o rzekomej próbie dezercji i skazaniu na śmierć jej ukochanego. Matilde nie może się z tym pogodzić, do końca nie chce uwierzyć w tragiczną wiadomość. Po dwóch latach dostaje tajemniczą informację, że jej narzeczony jednak żyje. Rozpromieniona ze szczęścia i miłości dziewczyna rozpoczyna poszukiwanie swojego ukochanego. Niezwykle silna, romantyczna miłość dziewczyny do chłopaka, ciągła wiara w możliwość ponownego spotkania.


Daleko od okna, reż. Jan Jakub Kolski

Film opowiada historię romantycznej miłości pomiędzy mężczyzną żonatym a Żydówką, którą ten ukrywa w swoim mieszkaniu. Miłość ich rodzi się bez względu na zagrożenie, jakie może z niej wyniknąć. Regina zachodzi w ciążę i aby ratować ją i dziecko, żona mężczyzny zgadza się udawać, że jest w ciąży i następnie wychowywać dziecko jak własne. Miłość bohaterów od początku była skazana na cierpienie. Zagrożenie wojną, ciąża Reginy, obecność żony bohatera to same przeciwności tej miłości. Ale wielkie uczucie i połączenie dusz bohaterów nie pozwoliło im na przerwanie uczucia, nawet kosztem cierpienia.

 

Inne przykłady filmowe

  • Wielka miłość Balzaka, reż. Wojciech Solarz (miłość Balzaka i p. Hańskiej)
  • Kochankowie z Marony, reż. Izabella Cywińska (pomimo przeciwności losu bohaterka darzy miłością chorego mężczyznę)
  • Przyjazny pocałunek, reż. Ken Loach (niemożliwa miłość katoliczki i muzułmanina)
  • Bez granic, reż. Martin Campbell (nieakceptowana miłość bohaterki z wyższych sfer i lekarza poświęcającego się całkowicie pracy na rzecz głodujących)
  • Zakochany Szekspir, reż. John Madden (miłość dramaturga i aktorki)
  • Kochankowie sztormowego morza, reż. Beeban Kidron (miłość dwojga ludzi nieakceptowana w mieście)
  • Nikt nie woła, reż. Kazimierz Kutz (miłość bohatera zmusza go do powrotu do ukochanej chociaż to grozi niebezpieczeństwem)
  • Trudna miłość, reż. Stanisław Różewicz (na drodze do miłości stają różnice majątkowe i polityczne)
  • Dwoje z wielkiej rzeki, reż. Konrad Nałęcki (miłość na drodze, której staje nienawiść ojców)