Motyw Maryi - Motyw Maryi w malarstwie

Fra Angelico Zwiastowanie

Obraz ten jest dziełem osoby głęboko wierzącej. Oto Anioł kłania się przed łagodną dziewicą, która jeszcze przed chwilą czytała modlitewnik, spoczywający teraz na jej kolanach. Gabriel wprowadza Boskiego Syna do łona dziewicy, której wyraz twarzy jest pełen natchnienia. W zaciszu arkad frunie biały gołąb, symbol Ducha Świętego, a potężny promień światła jest znakiem Niepokalanego Poczęcia. Pokłon dziewicy i anioła są gestem pokory wobec tak wielkiego wydarzenia, które zdeterminuje resztę życia Matki Boskiej.

 

Leonardo da Vinci Madonna w grocie

Z mroku wyłania się rozświetlona złotym światłem postać Madonny w towarzystwie Anioła i dzieci. Scena rozgrywa się w otoczeniu dziwnych skał – miejsce mroczne i niebezpieczne – a jednak Madonna sprawia wrażenie osoby spokojnej, niezważającej na niewygody. Opanowanie, błogosławiący gest dłoni nad głową syna i tajemniczy uśmiech nadają Madonnie nieziemskiego wyrazu. Siła obrazu tkwi w tajemnicy spojrzeń i gestów, nad którymi panuje Madonna. Święta kobieta zdaje się wiedzieć i rozumieć rzeczy, których dzisiejszy człowiek nie jest w stanie pojąć.


Inne przykłady malarskie:

  • Fra Angelico Koronacja Matki Boskiej (Matka Boska w trakcie koronacji w błękitach i złocie otoczona świętymi)
  • Filippo Lippi Matka Boska z dzieciątkiem (święta kobieta matczynym gestem tuli dzieciątko)
  • Leonardo da Vinci Madonna z goździkiem (matka zabawiająca dziecko kwiatem)
  • Rogier van der Weyden Pieta (matka opłakująca syna)
  • Rafael Santi Madonna Sykstyńska (silna i pełna chwały święta kobieta wznosząca się nad ziemią), Koronacja Matki Boskiej, Madonna ze szczygłem
  • Bartolomé Estéban Murillo Niepokalane poczęcie NMP (Matka Boska przyjmująca dar przesłany przez Ducha Świętego w otoczeniu aniołów)
  • Hans Memling Madonna z dzieciątkiem i Aniołem, św. Jerzym oraz Donatorem (Madonna czytająca Pismo Święte)
  • Albrecht Dürer Matka Boska różańcowa (Matka Boska modląca się)