Odyseja - Charakterystyka Odyseusza

autor: Homer

Podstawowe informacje o bohaterze

Król Itaki, mąż Penelopy i ojciec Telemacha. Postać, która występuje w obydwu wielkich eposach Homera, przy czym w Odysei jest głównym bohaterem dzieła.

 

Charakterystyka zewnętrzna

Poznajemy Odyseusza jako młodego, przystojnego mężczyznę. Miał długie, kręcone włosy oraz charakterystyczne znamię na nodze stanowiące po powrocie jego znak rozpoznawczy.

 

Charakterystyka wewnętrzna

W obydwu homeryckich eposach podkreśla się szczególnie niezwykłą przenikliwość i spryt Odyseusza. Już na początku wyprawy wojennej na Troję próbował udawać obłęd, by mógł spokojnie pozostać przy żonie i synu, zamiast uczestniczyć w walkach. Przebiegłość, chytrość Odyseusza, jakiej towarzyszy także odwaga i poświęcenie, przynosiły Grekom wiele pożytku w trakcie starć pod murami Ilionu. To on był autorem pomysłu zastawienia na Trojan pułapki – w postaci konia trojańskiego. Właśnie przy pomocy tego podstępu udało się Grekom, którzy skryli się we wnętrzu drewnianego konia, dostać do miasta i je zdobyć. Odyseusza poznajemy dokładniej dopiero w Odysei, w której opisuje się jego powrót do Itaki. Cechuje go wytrwałość, dąży uparcie do z góry wyznaczonego celu, mimo licznych przeciwności losu. Jest zręcznym dowódcą, nierzadko rozsądne decyzje pozwalają jego towarzyszom uniknąć śmierci. Potrafi zdobyć się na śmiały i niebezpieczny czyn, jeśli wymaga tego sytuacja ogólna (np. wyłupienia oka Cyklopowi). Także w Odysei na każdym kroku znajduje zastosowanie chytrość bohatera, jego spryt (przebranie się za owce w jaskini Polifema, przedstawienie się jako Nikt, by nie dało się go odnaleźć). Odyseusz pozostaje niewzruszony, nie daje się zwieść syreniemu śpiewowi ani nie pozostaje na wyspie nimfy Kalipso, która się w nim zakochuje i obiecuje nieśmiertelność. Po powrocie do Itaki rozprawia się z zalotnikami żony, ukazując bezwzględność i okrucieństwo. Z drugiej strony nie potrafi powstrzymać rozrzewnienia, płaczu i ogromnej wrażliwości, gdy widzi rodzinny dom, poznaje go pies i służąca. Jest wzorem męża i ojca, który - mimo licznych niepowodzeń i przeszkód na drodze powrotnej do domu - nie traci nigdy nadziei i wiary na połączenie się z ukochaną rodziną
Odyseja